26 Temmuz 2013

Çalıştığımız Fotoğrafçılar

Merhaba ben Zehra,

İleride hatırlamanız adına sizin için bir veya bir kaç hikaye oluşturacağım. Hayatınızın en mutlu günlerinde yanınızda olacak ve o anları hatırlamanız için belgeleyeceğim.

Her insanın hayata dair bir hikayesi vardır. Benim hikayem bir Mayıs sabahında Almanya’da başlıyor. Ama doğum hikayemi fotoğraflayan bir fotoğrafçım olacak kadar şanslı değilmişim. Bu yüzden büyük bir keyifle çocukları doğumlarından itibaren fotoğraflıyorum. Bir çocuk için yıllar sonra büyüdüğünde dünyaya ilk merhaba dediği anı görmek çok güzel olmalı.

Doğum hikayeme ait fotoğrafım yok dedim ama hayatımın daha sonraki yıllarında fotoğraf hep hayatımda oldu. Arkeoloji Bölümünden mezun olana kadar okulda aldığım fotoğraf eğitimleri ile fotoğrafa ilk adımlarımı atmış oldum. Çektiğim siyah beyaz fotoğrafların karanlık odada baskısını yaparken fotoğrafın kağıdın üzerine geçtiği anı görmek beni adeta büyüledi. Bundan sonraki yıllarda bazen fotoğraf makinasının önünde poz verirken bazen de kamera arkasında durarak hep fotoğrafla iç içe oldum.

Günün birinde iki fotoğrafçı evlenmeye karar verdiğimizde nikahımızda bizi fotoğraflayan belki de otuz ayrı fotoğrafçımız vardı. Gördüm ki evlilik de anlatılması gereken çok özel bir hikaye. Dedim ya uzun yıllar önce düştü içimize fotoğraf aşkı, o gün bu gündür eşimle birlikte herkesin her hikayesini fotoğraflar olduk.

Az kalsın unutuyordum bizim bir uğraşımız daha var o da gezi yazıları yazmak ve gezmek elbette. Bunun için yıllardır gezmek isteyen herkese yol gösterdiğimiz bir sayfamız var. Ona gözümüz gibi bakıyoruz www.azgezmis.com. 2010 yılında blog ödülleri yarışmasında yazılarımız ve fotoğraflarımızla Türkiye birincisi seçildik. Yarışma sonrası Pegasus bir süre sponsorumuz oldu bizde onlara gezi yazıları yazdık. Zaman zaman yazılarımız ve fotoğraflarımız dergilerde ve gazetelerde yayınlanıyor. Kısacası fotoğraf bizim yaşam tarzımız.

Sıkca sorulan bir soru olduğu için ayrıca yazmak gereği duydum İstanbul’dayım  ancak talep olduğu takdirde yurt içi veya yurt dışı beni her yerde görebilirsiniz.

İletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.